Советы адвоката

Спрощення порядку стягнення аліментів

Семейное право

08 липня 2017 року почав діяти Закон України № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів». Даним нормативно-правовим актом вносяться зміни в Сімейний кодекс  та Цивільний процесуальний кодекс України (надалі – ЦПК)

Вам понадобится:

  • Заява про видачу судового наказу

Инструкция:

  • 1
    Відтепер законодавство передбачає можливість стягнення аліментів в наказному провадженні поряд з позовним провадженням як це відбувалося раніше. Що таке наказне провадження? Наказне провадження — це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.
  • 2
    В яких випадках можна звертатися до суду із заявою про видачу судового наказу?Відповідно до п.4 та п.4-1 ч.1 ст.96 ЦПК судовий наказ може бути видано, у разі якщо: 1)заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину; 2) заявлено вимогу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Слід зазначити, що із заявою до суду про видачу судового наказу можна звертатися у разі, якщо вищезазначені вимоги не пов’язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб. В усіх інших випадках, коли стягувач бажає стягнути аліменти в розмірі більшому ніж встановлено в п.4 та п.4-1 ч.1 ст.96 ЦПК, то необхідно звертатися до суду із позовною заявою та доводити таку необхідність в судовому засіданні.
  • 3
    Які переваги звернення до суду із заявою про видачу судового наказу поряд з позовним провадженням? По-перше – це швидкість отримання судового рішення. Відповідно до ч.7 ст.100 ЦПК питання про відкриття наказного провадження або відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу суддя вирішує не пізніше наступного дня з дня надходження заяви до суду, закінчення строку, встановленого для усунення недоліків заяви про видачу судового наказу та не пізніше наступного дня після отримання судом у порядку, передбаченому частиною шостою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника. Згідно із ч.1 ст.102 ЦПК у разі прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у триденний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Таким чином протягом чотирьох – п’яти робочих днів з моменту надходження матеріалів заяви про видачу судового наказу до суду можна отримати судове рішення, в той час як в порядку позовного провадження справа може розглядатися місяцями. Крім цього відповідно до ч.3 ст.95 ЦПК судовий наказ підлягає виконанню за правилами, встановленими для виконання судових рішень у порядку, встановленому законом. Тобто після набрання судовим наказом законної сили він виконує роль виконавчого документу і не треба додатково чекати та ходити до суду для отримання виконавчого документу, як це передбачено в позовному провадженні. По-друге – економія вашого власного часу . Ч.2 ст.102 ЦПК передбачає, що видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень. Тобто вам не треба ходити до суду, виступати в суді та черговий раз зустрічатися з опонентом по справі. В даному випадку суддя прийме рішення, опираючись лише на наявні у справі письмові докази. Відтак позитивне вирішення питання про видачу судового наказу залежатиме від якості та повноти подання таких письмових доказів і тому для правильного оформлення заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів радимо звертатися до спеціалістів. По-третє – економія коштів на послугах правової допомоги. Якщо ж раніше для отримання рішення про стягнення аліментів необхідно було скласти позовну заяву, зібрати необхідні документи та підтримати цю позовну заяву в суді, то тепер до суду ходити не треба, а відтак послуги правників у вигляді досягнення кінцевого результату – отримання судового рішення про стягнення аліментів повинна коштувати дешевше.

Законодательная база:

Расскажи друзьям:

Спросите эксперта:

Не получили ответ на свой вопрос? Спросите нашего эксперта:
Полезный совет? Нет: 0
Прасолов Игорь
Адвокат
Чтобы написать адвокату, пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.

Вход

Не верный Логин или пароль

Регистрация
Забыли свой пароль?
Войти как пользователь: